Det er desværre ikke længere muligt at tilmelde sig dette arrangement. Men vi har et stort program med mange nye arrangementer, og herunder er et udvalg til dig.

Indien indefra – fra udviklingsland til global stormagt

En ny globalnøglespiller
Hvorfor står statsledere og topchefer i kø for at indgå aftaler med Indien netop nu? På få årtier er landet gået fra at fylde relativt lidt i international politik til at stå centralt i den nye verdensorden. Med verdens største befolkning, en hurtigt voksende økonomi og ambitioner om global indflydelse er Indien blevet en stadig vigtigere international aktør. EU og Indien har indgået en historisk frihandelsaftale - kaldt “alle aftalers moder” - og udbygger samarbejdet om blandt andet forsvar, teknologi og forskning. Vil man forstå den nye geopolitiske virkelighed, er det derfor afgørende også at forstå Indien.

Fra geopolitik til Bollywood
Indiens fremmarch rummer store kontraster. Landet er verdens største demokrati og en økonomisk succeshistorie, men også præget af stor ulighed, markante sociale forskelle, voksende nationalisme og alvorlige miljøudfordringer. Vi dykker ned i det moderne Indiens historie og den politiske udvikling frem til Modi-regeringen. Samtidig ser vi nærmere på landets historisk særlige udenrigspolitiske tradition, præget af begrebet strategisk autonomi.

Undervejs bevæger foredraget sig fra de geopolitiske bonede gulve til den tætte trafik og sansebombardementet i megabyen Mumbai. Politik og økonomi flettes med indblik i populærkultur og hverdagsliv – fra historiske fortællinger i Bollywoodfilm til startups og Indiens svar på Løvens Hule, fra verdens største cricketliga til månelandinger, fra ungdomsarbejdsløshed til storslåede big fat Indian weddings, fra Instagram-diplomati til yoga som soft power. Resultatet er et levende, nuanceret og engageret indblik i ‘Incredible India’ – et land i hastig forandring med kæmpe indbyggede kontraster  og en aktør, der i stigende grad er med til at forme fremtidens verdensorden.

Kunal Singla er dansk-indisk og var i en årrække chef for Dansk Industris kontor i Indien. Han er i dag stifter af COBO Consult, Fellow ved Det Udenrigspolitiske Selskab og hyppigt brugt analytiker i danske medier.

Program:

  • Lørdag 11/4/26 kl. 10.00 - kl. 16.00
    Kunal Singla, cand.merc.jur., stifter og CEO, COBO Consult., fhv. chef for Dansk Industris kontor i Indien
Føj holdet til favoritter