Det er desværre ikke længere muligt at tilmelde sig dette arrangement. Men vi har et stort program med mange nye arrangementer, og herunder er et udvalg til dig.

Forelæsningsrække

Kunstig intelligens har potentiale til at revolutionere vores sundhedsvæsen, men teknologien åbner også op for en ny virkelighed, som stadig er ukendt land. Kunstig intelligens bærer både muligheder og dilemmaer med sig. 

På sundhedsområdet står vi i dag over for en lang række udfordringer. Vi bliver ældre og ældre, flere får kroniske sygdomme, og der mangler ofte både sundhedsprofessionelle og specialister. Hvordan kan kunstig intelligens være med til at imødekomme disse udfordringer? Og Hvilken betydning har det for patienterne og for vores sundhed?

Forelæsningsrækken præsenterer forskellige vinkler på anvendelse af kunstig intelligens inden for sundhedsområdet og giver perspektiverfremtiden.

Program:

  • Onsdag. 23/4/25 kl. 17.30 - 19.15
    Introduktion til kunstig intelligens
    Kaj Grønbæk, institutleder, professor i datalogi, Aarhus Universitet
    AU, Campus Emdrup, bygning A, lokale A401 (4. etage), Tuborgvej 164, 2400, København NV
  • Onsdag. 30/4/25 kl. 17.30 - 19.15
    Psykiatri – kunstig intelligens til forbedret diagnostik
    Andreas Aalkjær Danielsen, ekstern lektor, Institut for Klinisk Medicin - Forskningsenheden for Psykoser
    AU, Campus Emdrup, bygning A, lokale A401 (4. etage), Tuborgvej 164, 2400, København NV
  • Onsdag. 7/5/25 kl. 17.30 - 19.15
    Psykologiske reaktioner på kunstig intelligens og robotter
    Malene Flensborg Damholdt, lektor i psykologi, Aarhus Universitet
    AU, Campus Emdrup, bygning A, lokale A401 (4. etage), Tuborgvej 164, 2400, København NV
  • Onsdag. 14/5/25 kl. 17.30 - 19.15
    Kunstig intelligens i almen lægepraksis
    Janus Laust Thomsen, klinisk professor i almen medicin, Aalborg Universitet
    AU, Campus Emdrup, bygning A, lokale A401 (4. etage), Tuborgvej 164, 2400, København NV
Føj holdet til favoritter

Praktisk Information