Ole Rømer og lysets tøven – 350 år

2612-289
Tid
Tirsdag. 24/3/26, 17.15
Sted
AU, Campus Emdrup, bygning A, lokale A403 (4. etage)
Tuborgvej 164
2400 København NV
Pris
- Standard 200,00 kr.
- Studerende 100,00 kr.
Forelæsning
Ole Rømer er i dag verdenskendt som opdageren af lysets tøven; altså at lyset har en hastighed. En opdagelse vi i år kan fejre 350 året for.
Som så mange andre verdensbilledeomvæltende opdagelser, var dele af det astronomiske forskningsmiljø i starten ikke ligefrem henrykte over Rømers opdagelse, mens andre, som fx Newton, udviste stor begejstring. I dag er han trods alt anset for en af naturvidenskabens vigtigste skikkelser og har skrevet sig ind i historiebøgerne med andre markante danskere som Tycho Brahe, Steno, H.C. Ørsted og Niels Bohr.
Denne aften ser vi nærmere på Rømers banebrydende opdagelse og hvad lys egentlig er for en størrelse. Er det partikler eller bølger? Og hvorfor er lys så vigtigt for videnskaben? Vi ser også nærmere på renæssancemennesket Ole Rømer, der gik fra at være århusiansk skippersøn til at være en af landets mest magtfulde personer og en af kongens højt betroede embedsmænd.
Program:
-
Tirsdag. 24/3/26 kl. 17.15 - 19.00Lars Occhionero, astrofysiker, museumsinspektør, Kroppedal Museum