Fiskene i de danske farvande
2712-250
Start
Torsdag 18/3/27, kl. 17.15, 1 gang
Sted
AU, Campus Emdrup, bygning A, lokale A403 (4. etage)
Tuborgvej 164
2400 København NV
Pris
- Standard 195,00 kr.
- Studerende 95,00 kr.
Forelæsning
De danske havområder er under pres og i forandring som følge af både miljø- og klimapåvirkninger. Ændringerne kan betyde, at nogle arter forsvinder fra de danske farvande, mens andre kommer til. Men hvordan holder vi bedst øje med konsekvenserne for fiskebestandene i havenes mange levesteder – lige fra de dybhavslignende dele af Skagerrak til den næsten ferske Østersø?
Fra 2009-2025 har forskere fra Statens Naturhistoriske Museum og DTU Aqua kortlagt de danske saltvandsfisk i et omfattende Atlas-projekt, der ikke er set magen til noget sted i verden. Dermed har forskerne nu et unikt grundlag for at følge, hvordan miljø og klima i fremtiden kommer til at påvirke alt fra den velkendte torsk til den mere eksotiske klumpfisk.
Hør om det omfattende arbejde med at kortlægge de danske saltvandsfisk, hvordan status ser ud for fiskebestandene i dag, og hvad forskerne forventer af fremtiden.
Forelæsningen bygger på trebindsværket 'Atlas over danske saltvandsfisk' (Statens Naturhistoriske Museum, Københavns Universitet), der udkom i starten af 2026.
Program:
-
Torsdag 18/3/27 kl. 17.15 - kl. 19.00Peter Rask Møller, kurator og lektor i zoologi, Statens Naturhistoriske Museum