Dagshold

Teksten her står på dansk. Hvorfor står den ikke på svensk, norsk, islandsk, tysk eller engelsk?

Thomas Olander er professor i indoeuropæiske sprog ved Københavns Universitet. Han er blandt dem, som ved mest om, hvor det danske sprog kommer fra. Hvordan tidlige begyndelser har spredt sig fra de ukrainske stepper op igennem Europa – og hele vejen til Indien i øst. Han kan forklare, hvordan indoeuropæisk har delt sig via samhandel og transportveje og er blevet grundstammen i en lang række beslægtede sprog. Hvordan ved vi, at vi har brugt ord som »ko« og »mus« i mindst 6.000 år, mens »kat« og »abe« er kommet til senere, og »zebra« og »papegøje« er helt nye ord i dansk?

Vær med, når vi til december slår dørene op for 'Ud med sproget': Folkeuniversitetets nye samtaleformat om det danske sprog med Adrian Hughes som vært – første gang med Thomas Olander som gæst.

OBS! Vi gør opmærksom på, at forelæsningerne foregår i en biografsal. Der er derfor ikke borde, og belysningen er dæmpet. Der er desværre ikke en elevator i bygningen.

Foto: Adrian Hughes fotograferet af Jakob Støvring, Thomas Olander fotograferet af Mathias Gran Olander

Program:

  • Tirsdag 1/12/26 kl. 10.00 - kl. 11.45
    Adrian Lloyd Hughes, journalist, moderator og foredragsholder og Thomas Olander, professor, ph.d. og dr.phil. i indoeuropæisk sproghistorie, Københavns Universitet
Føj holdet til favoritter