Mesterfotografer: Grønlandsfotografen Inuuteq Storch

2612-065
Tid
Torsdag. 15/1/26, 17.15
Sted
AU, Campus Emdrup, bygning A, lokale A403 (4. etage)
Tuborgvej 164
2400 København NV
Pris
- Standard 200,00 kr.
- Studerende 100,00 kr.
Forelæsning
Ved den internationalt prestigefyldte Venedig Biennalen 2024 var det Inuuteq Storch (f. 1989), der repræsenterede Danmark. Det var første gang en kunstner fra Grønland, første gang en fotograf og første gang en kunstner på 35 år fyldte hele den danske pavillon.
Storch fotograferer grønlandsk hverdagsliv, ofte i hjembyen Sisimiut blandt venner og familie, som spiser pizza, spiller kort eller tager en lur på sofaen. Han genanvender også sin families gamle snapshots af hverdag og genkendelige familiefester som konfirmation og fødselsdage.
Professor i fotografistudier Mette Sandbye præsenterer Inuuteq Storchs værk, sætter det i sammenhæng med andre aktuelle kunstnere og trækker tråde ned gennem historien til, hvordan Grønland og grønlændere er blevet præsenteret i fotografi i Danmark.
Program:
-
Torsdag. 15/1/26 kl. 17.15 - 19.00Mette Sandbye, ph.d., professor i fotografistudier, Københavns Universitet