Formiddag i Park Bio: Hvordan får vi mere ud af arkitektur?

2522-138
Tid
Tirsdag. 30/9/25, 10.00
Sted
Park Bio
Østerbrogade 79
2100 København Ø
Pris
- Standard 200,00 kr.
- Studerende 100,00 kr.
Dagshold
Gennem forelæsning og filmklip giver arkitekterne Anne Romme og Peter Thule Kristensen fra Det Kgl. Akademi os de væsentligste perspektiver på og tilgange til arkitektur – på tværs af historiske perioder og kulturer.
Det gennemgående spørgsmål bag forelæsningen er, hvordan vi både intellektuelt og sanseligt kan bruge arkitekturen som en nøgle til at forstå den verden, vi er en del af.
Foto: Bredgade i København. Fotograf: Anders Sune Berg. Fotoet stammer fra bogen: 'Lauritz de Thurah – barokkens arkitektur og verdensbillede', Strandberg Publishing 2023
Program:
-
Tirsdag. 30/9/25 kl. 10.00 - 11.45Peter Thule Kristensen, dr.phil. og professor i arkitekturhistorie, Institut for Arkitektur og Kultur, Det Kongelige Akademi og Anne Romme, ph.d. og lektor ved Institut for Bygningskunst og Kultur, Det Kongelige Akademi – Arkitektur