Formiddage med stor kunst

Tag med på en sanselig billedrejse gennem kærlighed, lys, sorg, glæde og livets store spørgsmål. Hver formiddag møder vi en af kunsthistoriens mest markante skikkelser og bliver inviteret ind i deres univers.

Vi begynder med Botticellis renæssanceidealer, hvor Venus og skønhed møder drømme og kærlighed. Dernæst åbner Picasso døren til livets spil og de kvindelige muser, der med dramatik og lidenskab formede hans kunstneriske univers. Vi fortsætter til Hammershøis stille rum og nordiske lys, der fascinerer med sin ro og poesi – og foruroliger med sine åbne døre. Endelig tager Munch os med ind i kærlighedens mørke sider, hvor angst, tab og længsel bliver til billeder, der stadig rører os.

Hver forelæsning vil være en bevægende oplevelse, levende fortalt og med et poetisk blik på kunsten.

OBS! Vi gør opmærksom på, at forelæsningerne foregår i en biografsal. Der er derfor ikke borde, og belysningen er dæmpet. Der er desværre ikke en elevator i bygningen.

Program:

  • Mandag 22/2/27 kl. 13.00 - kl. 14.45
    Botticelli – Venus og skønhedens begyndelse
    Birgitte Zacho, mag.art. i kunsthistorie
    Park Bio, Østerbrogade 79, 2100, København Ø
  • Mandag 1/3/27 kl. 13.00 - kl. 14.45
    Picasso – kvinder og livets spil
    Gitte Tandrup, mag.art. i kunsthistorie
    Park Bio, Østerbrogade 79, 2100, København Ø
  • Mandag 8/3/27 kl. 13.00 - kl. 14.45
    Hammershøi – stilhed og lys
    Freddy Hagen, cand.mag. i moderne kunst- og kulturformidling
    Park Bio, Østerbrogade 79, 2100, København Ø
  • Mandag 15/3/27 kl. 13.00 - kl. 14.45
    Munch – kærlighed, angst og ensomhed
    Lucas Haberkorn, overinspektør og samlingschef, Museum Jorn
    Park Bio, Østerbrogade 79, 2100, København Ø
Føj holdet til favoritter