Byvandringer: Istedgade – porten til Vesterbro
2622-209
Tid
Torsdag 10/9/26, 16.00
Sted
Flere lokationer.
Pris
- Standard 495,00 kr.
- Studerende 250,00 kr.
Historiske byvandringer
Gennem tre byvandringer skal vi høre om slagtere, værtshuse, banditter, biografer, farverige artister, kirker, en voldgrav fra Christian 4.s tid, offentlige fruentimmere, et 1600-tals pesthus, panserbasser, Liva Weel og Ellehammer. Og hvorfor man ”skød papegøjen” på Vesterbro.
I 1858 stod det første hus færdigt på hjørnet af Gasværksvej og Istedgade, og herfra voksede Istedgade ud til hver side som et par lange arme. I 1880'erne nåede Istedgade ned til Reventlowsgade ved den nuværende Hovedbanegård. Men først i 1890'erne ramte Istedgade Enghave Plads.
Undervejs måtte Istedgade forcere adskillige forhindringer. Bl.a. nægtede de Kongelige Skydebrødre at afgive noget af deres skydebane til gaden. I stedet satte de et stort plankeværk op på hver side, som i næsten 30 år spærrede for byggeriet. En anden forhindring var den stinkende Rosenå, som måtte lægges i rør.
I 1879 flyttede kvægtorvet Trommesalen ned i den nyopførte Brune Kødby. Det betød, at mange af slagterne, skomagerne og værtshusene flyttede fra Vesterbrogade og ned i Istedgade, som herefter udviklede sig til den lystige handelsgade, som den stadig er. Da loven om den offentlige prostitution i 1906 blev ophævet, fulgte de offentlige fruentimmere efter. Og med billedpornoens frigivelse i 1969 ændrede den fine ende ved Hovedbanen sig til et paradis for porno.
Hvis Krist Kirken er åben på den sidste byvandring, skal I ind og se en fantastisk døbefont, som oprindelig stod i Virring Kirke i Jylland.
Byvandringerne bygger på Hanne Fabricius' bøger 'Istedgade. Porten til Vesterbro' (Tyra) og 'Københavns forunderlige historie' (Turbine). Læs mere på Hannes hjemmeside tyra.dk
Obs: Cykler kan ikke medbringes.
Program:
-
Torsdag. 10/9/26 kl. 16.00 - 17.30Istedgade overgi´r sig aldrig! Yverfrikadeller og offentlige fruentimmereHanne Fabricius, cand.phil. i arkæologi, forfatter og med i Historiequizzen på DRMødested: Halmtorvet 6, 'den grønne plet på midten', 1700, København V(turen slutter ved Istedgade ved Gasværksvej)
-
Torsdag. 17/9/26 kl. 16.00 - 17.30Pest, papegøjer og lopper i IstedgadeHanne Fabricius, cand.phil. i arkæologi, forfatter og med i Historiequizzen på DRMødested: Istedgade hjørnet af Skydebanegade, 1709, København V(turen slutter ved Istedgade hjørnet ved Valdemarsgade)
-
Torsdag. 24/9/26 kl. 16.00 - 17.30Værtshuse, flyvemaskine og kirker i IstedgadeHanne Fabricius, cand.phil. i arkæologi, forfatter og med i Historiequizzen på DRMødested: Enghave plads foran Kristkirken, 1670, København V(turen slutter ved Istedgade hjørnet af Saxogade)