Frugtbar konflikthåndtering

2612-150
Tid
Mandag. 16/3/26, 17.15
Sted
Copenhagen Business School, lokale oplyses senere
Solbjerg Plads 3
2000 Frederiksberg
Pris
- Standard 500,00 kr.
- Studerende 250,00 kr.
Aftenforelæsning
Konflikter er en naturlig og uundgåelig del af både privat- og arbejdslivet – og mens nogle konflikter er destruktive, kan de også være kilden til nye idéer, andre vinkler og i sidste ende nære innovation og kreativitet.
Mennesker er forskellige, og det er konflikter også. Vores håndtering og kommunikation kan til gengæld være med til at pege konflikternes udfald i en mere positiv eller negativ retning. Ved at blive bevidst om reaktioner og adfærd kan du lære at navigere i og gøre konflikterne frugtbare.
I denne temaforelæsning får du viden og værktøjer fra den organisationspsykologiske forskning og konkrete eksempler fra arbejdslivet og forhandlingsverdenen. Bliv bl.a. klogere på:
- Hvorfor konflikter opstår, hvad der er på spil og hvad du kan lære af dem?
- Hvordan du navigerer i reaktionsmåder, kommunikation og adfærd, som kan virke optrappende eller nedtrappende?
- Hvordan ledere og medarbejdere kan arbejde med konflikter uden at grave dybe grøfter, men en løsning i sigte?
Program:
-
Mandag. 16/3/26 kl. 17.15 - 21.15Jens Gregersen, ekstern lektor, Copenhagen Business School