Hjerneteknologi og kunstig intelligens – hvad gør det ved os? (livestream)

2521-370
Tid
Fredag 19/9, kl. 13.50-14.50
Varighed
Kl. 13.50-14.50
Sted
Streames på Youtube. Du modtager et link til streamingen på mail
Pris
- Gratis. Men tilmelding nødvendig
Livestream med hjerneforsker Benjamin Svejgaard og lektor Malene Damholdt
Kunstig intelligens (AI) er blevet en integreret del af vores hverdag – og ofte uden at vi lægger mærke til det. Kunstig intelligens har et enormt potentiale til at forbedre vores liv, men midt i al den teknologiske fremgang må vi ikke glemme det menneskelige aspekt. Vi mennesker er sociale væsener, og vores evne til at kommunikere med hinanden er en stor del af, hvem vi er. I dag kan vi tale med computere og få dem til at svare, som om de var mennesker. Hvordan påvirker det vores mentale velvære og sociale liv?
Teknologien er ikke alene omkring os længere. En indopereret computerchip i en menneskehjerne er virkelighed i dag. Målet er fx at give lammede mennesker førligheden igen. Men hvad er perspektiverne? Hvilke udfordringer og etiske overvejelser følger med? Og vil teknologien virkelig kunne smelte menneskehjernen sammen med kunstig intelligens i fremtiden?
Læge og hjerneforsker Benjamin Svejgaard, Aalborg Universitet, og lektor i psykologi Malene F. Damholdt, Aarhus Universitet, dykker ned i kunstig intelligens og ny hjerneteknologi med perspektiver fra både hjerneforskning og psykologi.
Livestreamingen er en del Folkeuniversitetets vidensfestival Hearts & Minds om hjernen, der foregår på Dokk1 i Aarhus den 19.-21. september 2025. Du modtager forud for livestreamingen en mail med info om, hvordan du kan se med. Livestreamingen foregår via Youtube. Arrangementet er en del af festivalens gymnasieprogram, men alle kan deltage online.