Sommerfolkeuniversitet: Billedanalyse med psykoanalyse – syndefaldsmyten genlæst
2621-476
Start
Tirsdag 25/8, kl. 12.30, 1 gang
Sted
Vor Frue Kirkes sognegård
Vestergade 21 (baggård) – indgang gennem porten
8000 Aarhus C
Pris
- Standard 195,00 kr.
- Studerende 95,00 kr.
Dagshold
Syndefaldsmyten er gennem århundreders kunsthistorie blevet brugt til at formidle pointer om begær, skyld, køn og menneskelig erkendelse.
Denne forelæsning undersøger, hvordan forskellige kunstneriske bearbejdninger af fortællingen om Adam, Eva og kundskabens træ kan genlæses med psykoanalytisk teori.
Med afsæt i artikler og bøger af psykoanalytikere som Freud, Lacan, Žižek og Zupančič åbnes der for analyser af sexualitet, sprog og identitet i billedlige repræsentationer af en af den vestlige kulturhistories mest centrale myter.
Billede: Edens have med menneskets fald (ca. 1615) af Peter Paul Rubens og Jan Brueghel den Ældre
Program:
-
Tirsdag 25/8/26 kl. 12.30 - kl. 14.15Kasper Dam Nielsen, cand.mag. i dansk samt billedkunst og visuel kultur, doktorand i dansk litteratur, Europa-Universität Flensburg