Forelæsningsrække

Gennem tre forelæsninger behandles kirkebyggeriets historiske og økonomiske forudsætninger, murmalerier og billedprogrammer, kirkedøre og stenhuggernes arbejde samt døbefonten som kunstnerisk og teologisk objekt.

21.10: En metode til billedlæsning

Den ikonografiske metodes teknik. Panofskys anvisninger fra 1939 og opgraderingen af billedtraditionen fra et korrigerende element til et mere styrende element i nutiden. Kan vi udføre en billedtolkning uden skriftlige kilde som baggrund?

Der gives eksempler på selve stenmaterialets muligheder for detaljerede billeder som i Skånsk sandsten til mere grove billeder i Østjysk granit.

Fra stenmesterens selvportræt i Østbirk over djævelens ikonografi til en særlig behandling af St. Teklas og profeten Daniels ikonografier.

28.10: Forholdet mellem tekst og billede

Når skriftlighed og billede støder sammen. Nødvendigheden i at aflæse skulpturen nøjagtigt og bruge billedtraditionen som støtte for en ny læsning af monumentet. En argumentationskæde til forståelse af det enestående korbue tympanon i Randlev kirke.

Eller når mange modsatrettede skriftlige kilder forvirrer sikre og entydige tolkninger billederne. Eksempler på løvens udbredte ikonografi i kirkekunsten.

Endelig til de billeder, hvis tolkning fortoner sig fuldstændigt.

Billeder på kirkens genstande; dens fonte, døre, korbuer og ydre mure.

4.11: Jagtens ikonografi

Jagtens ikonografi. Jagten er ikke beskrevet meget i Testamenterne. Som kirkeligt fænomen dukker den primært op gennem helgenlegenderne. Men jagten forekommer at være populær i middelalderens kirkekunst, ligesom den er populær i den verdslige litterære verden – romaner, digte, historiske kilder.

Jagtens motiv findes på døre, fonte, mure og på gravsten. Når jagtens billedtradition skal kortlægges breder den sig ud til jagtens byttedyr: hjorten, vildsvinet og haren. Denne spredning af byttedyr komplicerer tolkningerne, for mens hjorten kan indskrives i en kirkelig sammenhæng ligger det straks mere vanskeligt med vildsvinet og haren.

Billede: Korbuetympanon i Randlev Kirke. Foto udlånt af Kystpastoratet

Program:

  • Onsdag 21/10/26 kl. 17.15 - kl. 19.00
    En metode til billedlæsning
    Søren Bo Westring Christensen, mag.art. i kunsthistorie
    AU, bygning 1530, lokale D211, Ny Munkegade 118, 8000, Aarhus C
  • Onsdag 28/10/26 kl. 17.15 - kl. 19.00
    Forholdet mellem tekst og billede
    Søren Bo Westring Christensen, mag.art. i kunsthistorie
    AU, bygning 1530, lokale D211, Ny Munkegade 118, 8000, Aarhus C
  • Onsdag 4/11/26 kl. 17.15 - kl. 19.00
    Jagtens ikonografi
    Søren Bo Westring Christensen, mag.art. i kunsthistorie
    AU, bygning 1530, lokale D211, Ny Munkegade 118, 8000, Aarhus C
Føj holdet til favoritter