Programråd

Programrådet hjælper programredaktionen på sekretariatet med at idéudvikle til de forskellige programmer og holde redaktørerne opdaterede om, hvad der sker på forskningsfronten.

Programrådet består af nedenstående personer i form af styrelsens medlemmer, forskere og fagpersoner primært fra Aarhus Universitet og fra Aarhus' kulturinstitutioner samt deltagerrepræsentanterne.

Styrelsen
- Lektor i jura Noe Munck, AU / formand
- Chefkonsulent Jens Dybkjær Holbech, AU / næstformand
- Pressechef Anders Correll, AU
- Lektor i historie Bertel Nygaard, AU
- Leder af Institut for Biomedicin Thomas G. Jensen, AU
- Chefkonsulent Claus Holm, AU
- Leder af Institut for Klinisk Medicin Kristjar Skajaa, AU
- Adjunkt i teologi Kirstine Helboe Johansen, AU
- Lektor i kunsthistorie Hans Jørgen Frederiksen, AU
- Direktør for DR Nyheder Ulrik Haagerup, DR
- Lektor i marketing og organisation Steffen T. Korsgaard, AU
- Seniorforsker Susanne Lildal Amsinck, AU
- Strategisk direktør Anne Glad, Envision

Forskere og fagpersoner fra Aarhus Universitet
- Professor i antropologi Andreas Roepstorff
- Projektleder for danmarkshistorien.dk Anne Sørensen
- Lektor i klassisk arkæologi Birte Poulsen
- Professor i klinisk medicin Bjarne Møller-Madsen
- Professor i folkesundhedsvidenskab Bo Christensen
- Lektor i statskundskab Carsten Bagge Laustsen
- Lektor i økonomi Christian Bjørnskov
- Lektor i marketing og organisation Christian Waldstrøm
- Vicedirektør Christina Breddam
- Informationsleder Claus Bo Andreasen
- Lektor i agroøkologi Egon Noe
- Lektor i matematik Hans Anton Salomonsen
- Lektor i fysik og astronomi Hans Kjeldsen
- Lektor i kemi Henrik Birkedal
- Leder af CDIO Development Lab Jens Bennedsen
- Adjunkt i kunsthistorie Karina Lykke Grand
- Professor i informationsvidenskab Kim Halskov
- Lektor i videnskabsstudier Kristian Hvidtfelt Nielsen
- Professor i psykologi Lene Vase
- Lektor i musikvidenskab Mads Krogh
- Lektor i teologi Marie Vejrup Nielsen
- Lektor i engelsk Michael Böss
- Adjunkt dansk center for byhistorie Mikkel Thelle
- Lektor i idéhistorie Mikkel Thorup
- Docent i antropologi Ole Høiris
- Lektor i læringsstile Ole Lauridsen
- Lektor i fysiologi Ole Sonne
- Lektor i nordisk Per Stounbjerg
- Administrativ leder Pernille Kallehave
- Professor i idéhistorie Peter C. Kjærgaard
- Seniorforsker Peter Bondo Christensen
- Lektor i human genetik Peter K.A. Jensen
- Professor i psykologi Peter Krøjgaard
- Professor i økonomi Philipp Schröder
- Chefkonsulent Svend Aage Mogensen
- Professor i tysk Søren Fauth
- Lektor i molekylærbiologi Tinna Stevnsner
- Professor i zoofysiologi Tobias Wang
- Lektor i statskundskab Tonny Brems Knudsen
- Professor i idræt Verner Møller

Fagpersoner fra andre uddannelses- og kulturinstitutioner
- Museumsdirektør Bo Skaarup, Naturhistorisk Museum
- Forlagsdirektør Carsten Fenger-Grøndahl, Aarhus Universitetsforlag
- Redaktør Christian Adamsen, Skalk
- Museumsinspektør Connie Jantzen, Den Gamle By
- Presseansvarlig Dan Hansen, Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
- Museumsinspektør Hanne Teglhus, Steno Museet
- Museumsinspektør Jeanette Varberg, Moesgård Museum
- Journalist, stud.jur. Jeff Evald Jørgensen
- Overinspektør Marie Nipper, ARoS
- Museumsleder Merete Ipsen, Kvindemuseet
- Stadsarkivar Søren Bitsch Christensen, Aarhus Stadsarkiv
- Museumsdirektør Thomas Bloch Ravn , Den Gamle By 

Websitet benytter cookies

Folkeuniversitetet anvender cookies til at optimere og målrette hjemmesiden til dine behov og interesser. Når du fortsætter med at bruge websitet, accepterer du samtidig brugen af cookies.