Programrådet

Programrådet hjælper programredaktionen på sekretariatet med at idéudvikle til de forskellige programmer og holde redaktørerne opdaterede om, hvad der sker på forskningsfronten.

Programrådet består af nedenstående personer i form af styrelsens medlemmer, forskere og fagpersoner primært fra Aarhus Universitet og fra Aarhus' kulturinstitutioner samt deltagerrepræsentanterne.

Styrelsen
- Lektor i jura Noe Munck, AU / formand
- Chefkonsulent Jens Dybkjær Holbech, AU / næstformand
- Pressechef Anders Correll, AU
- Lektor i historie Bertel Nygaard, AU
- Leder af Institut for Biomedicin Thomas G. Jensen, AU
- Chefkonsulent Claus Holm, AU
- Leder af Institut for Klinisk Medicin Kristjar Skajaa, AU
- Adjunkt i teologi Kirstine Helboe Johansen, AU
- Lektor i kunsthistorie Hans Jørgen Frederiksen, AU
- Direktør for DR Nyheder Ulrik Haagerup, DR
- Lektor i marketing og organisation Steffen T. Korsgaard, AU
- Seniorforsker Susanne Lildal Amsinck, AU
- Strategisk direktør Anne Glad, Envision

Forskere og fagpersoner fra Aarhus Universitet
- Professor i antropologi Andreas Roepstorff
- Projektleder for danmarkshistorien.dk Anne Sørensen
- Lektor i klassisk arkæologi Birte Poulsen
- Professor i klinisk medicin Bjarne Møller-Madsen
- Professor i folkesundhedsvidenskab Bo Christensen
- Lektor i statskundskab Carsten Bagge Laustsen
- Lektor i økonomi Christian Bjørnskov
- Lektor i marketing og organisation Christian Waldstrøm
- Vicedirektør Christina Breddam
- Informationsleder Claus Bo Andreasen
- Lektor i matematik Hans Anton Salomonsen
- Lektor i kemi Henrik Birkedal
- Leder af CDIO Development Lab Jens Bennedsen
- Adjunkt i kunsthistorie Karina Lykke Grand
- Professor i informationsvidenskab Kim Halskov
- Lektor i musikvidenskab Mads Krogh
- Lektor i teologi Marie Vejrup Nielsen
- Lektor i engelsk Michael Böss
- Adjunkt dansk center for byhistorie Mikkel Thelle
- Lektor i idéhistorie Mikkel Thorup
- Professor i psykologi Nicole Rosenberg
- Docent i antropologi Ole Høiris
- Lektor i fysiologi Ole Sonne
- Lektor i nordisk Per Stounbjerg
- Administrativ leder Pernille Kallehave
- Professor i idéhistorie Peter C. Kjærgaard
- Seniorforsker Peter Bondo Christensen
- Lektor i human genetik Peter K.A. Jensen
- Professor i psykologi Peter Krøjgaard
- Professor i økonomi Philipp Schröder
- Professor og ledende overlæge Raben Rosenberg
- Chefkonsulent Svend Aage Mogensen
- Professor i tysk Søren Fauth
- Lektor i molekylærbiologi Tinna Stevnsner
- Professor i zoofysiologi Tobias Wang
- Lektor i statskundskab Tonny Brems Knudsen
- Lektor i agroøkologi Egon Noe

Fagpersoner fra andre uddannelses- og kulturinstitutioner
- Museumsdirektør Bo Skaarup, Naturhistorisk Museum
- Forlagsdirektør Carsten Fenger-Grøndahl, Aarhus Universitetsforlag
- Redaktør Christian Adamsen, Skalk
- Museumsinspektør Connie Jantzen, Den Gamle By
- Presseansvarlig Dan Hansen, Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
- Museumsinspektør Hanne Teglhus, Steno Museet
- Museumsinspektør Jeanette Varberg, Moesgård Museum
- Journalist, stud.jur. Jeff Evald Jørgensen
- Overinspektør Marie Nipper, ARoS
- Museumsleder Merete Ipsen, Kvindemuseet
- Stadsarkivar Søren Bitsch Christensen, Aarhus Stadsarkiv
- Museumsdirektør Thomas Bloch Ravn , Den Gamle By